Borostyán ékszerek
A borostyán vagy borostyánkő annak ellenére, hogy így hivatkoznak rá, valójában nem valamilyen ásványfaj vagy kristály, hanem megszilárdult, és kb. 40 millió év során megkövesedett gyanta.
A megszilárdult idő
Ha legközelebb borostyán ékszerek kerülnek a kezedbe, gondolj a végtelen időre: kellemesen borzongató érzés egy ilyen régi keletkezésű anyaggal találkozni! A borostyán nem homogén (egynemű) anyag, nagyon gyakran előfordulnak benne levegőbuborékok, zárványok (apró levelek, ágacskák, magok) vagy rovarok. Ezek az apró élőlények egyszerűen beleragadtak a gyantába, nem tudtak szabadulni onnan, és a gyantával együtt megkövesedtek.
A borostyán, melyet gyakran neveznek “Észak aranyának”, tulajdonképpen az ember első drágaköve. Széles körben alkalmazták már az ókortól kezdve: kegytárgyként, orvosságként, használták füstölők alkotóelemeként és fizetőeszközként is szolgált.
Az asszony "illata"
A borostyán ékszerek viselésének is évezredes hagyománya van, népszerűsége a mai napig töretlen. A fülbevaló különösen népszerű ékszer, de emellett készül belőle nyaklánc, karkötő és medál is. A medálok a hiedelem szerint segítenek szájüregi és torkot érintő megbetegedések gyógyításában. Úgy tartották, a fülbevaló abban is támogatja gazdáját, hogy az asszonyok illatát kívánatosabbá tegye szeretőjük számára.
